neljapäev, 2. jaanuar 2014

Aus ülestunnistus söömishäiretest

Ma olen juba päris pikalt kaalunud, kas seda postitust teha või mitte. Täna kaalule  lõpuks astudes, otsustasin seda siiski teha. Sel lihtsal põhjusel, et siis ma ei saa lihtsalt endale päevast-päeva valetada.

Need, kes on mu blogi pikema aegsed lugejad, teavad et ma paadunud buliimik olen. Ma olin meeletult õnnelik ja täiesti haigusevaba terve selle aja, kui kaalu langetasin. Suutsin oma isusi ja ennast kontrollida.
Siis aga hakkas peale see september, kolimine ja stress. Trenni ma ei teinud, söögid jäid samasse kogusesse, mis Rakvere ööjooksuks treenides olid ning kaal hakkas mühisedes tagasi tulema.
Siit kohalt aga hakkab söömishäirega inimesele pihta surnud ring. Tekivad isud (enne treenisid isud maha lihtsalt, kui neid ette juhtus), annad isule järgi, süües isu kasvab, tunned süümepiinu oma keha ees ning talitad nii nagu söömishäirega inimene seda teeb.
Tavaliselt ma oleks selle söömishoo ära kannatanud ja siis 21km jooksma kasvõi läinud. Nüüd aga pidin ma lapsega olema linnas, korteris, luku taga.
Nii ma siis virisesin siin, et võtan end kokku jne, kuid pole reaalselt seda siiani teha suutnud. Sest stressi ja väsimust ja üksildust on nii palju, et on kohutavalt raske sest surnud ringist välja murda.
Kui ma olin maal, kui mul olid vanemad Elinat hoidmas ja ma jooksma sain, siis huvitaval kombel, ei tekkinud mul üleliigseid isusi ja sööma sööste.
Lisaks on mul praegu viga midagi, mis ajab mind nagunii öökima koguaeg. Kolmapäeval lähen arstile.

Kuidas näeb välja see surnud ring? Sa oled mõne toidukorra, vajaliku toitaine vms vahele jätnud, mis tekitab Sinus õige pea isu mõne magusa asja, rasvase toidu jne järgi. Sööd selle ära ja teadagi, mis siis juhtub- Sa tahad veel, sest on teada asi, et rämpstoit kõhtu ja isu ei täida. Sööd selle ära, tunned süümepiinu. Langed stressi, sööd veel. Ropsid köik välja ja tunned tunnikese pärast uuesti meeletut nälga. Kõik algab otsast peale.

Kuidas sellest välja tulla? Täiesti võimatu on sellele vastata. Minu jaoks oli ja loodetavasti on treeningud ja tähelepanu all olemine. Kõik oli ju korras, kui ma Kalmusele reklaami tegin. St, olin pidevalt kellegi jälgimise all, huviorbiidis. Kuna tulemusi oli koguaeg näha, siis stressi ei olnud ja edusammud kannustasid.
Tuleb vabaneda stressist, negatiivsetest faktoritest elus. Peab end motiveerima! Ma tean küll oma peas, et selline toidu raiskamine ei aita kaalu ju langetada ja hoiab ka seda vaid mingi teatud aja, kuni see tõusma hakkab, kuid kuni kaalule ei astu, tõele silma ei vaata, ei võta ma seda häälekest peas kuulda.

Tänasest siis tõepoolest aitas! Mul on vaid kolm paari teksasi, mis mulle veel jalga mahuvad, minu ilusad, paar korda kantud S-XS pluusid on seljas koledad ja ümber ning ma vihkan seda, mis vaatab mulle peeglist vastu! Ma vihkan seda tunnet, mis on viimase aja jooksul mu kurku tekkinud, vihkan seda, et ma ei suuda suurest masendusest enese ees, minna jooksma, teha kodus trenni, otsides ajuvabasi vabandusi!
Kõige selle juurde kuulub veel jube näonahk, mis on kuiv, punniline ja lihtsalt kole. Kehv juuste olukord, mis väljendub pidevas rasuses olekus ja isegi viimasel ajal kõõma märkides. Ja sellest ei tasu üldse rääkidagi, mida see kõik hammastele ju teeb!

Kui nüüd keegi küsib ja mõtleb, et miks ma lihtsalt ei lõpeta, siis... Seda ei saagi enne mõista, kui pole sellega lähedalt kokku puutunud.

Ja nüüdki ei saa ma ju garanteerida, et jah, sellest hetkest ma ei lase end kaasa haarata ja olen tugev, kuid ma vähemalt annan enda parima. Ma olen positiivselt meelestatud, sest ma saan tagasi koju, ma pääsen sellest stressiolukorrast, ma saan alustada oma trennidega ja pühendada aega iseendale.
Ma arvan, et kogu see olukord on seotud ka sellega, et ma magada ei saa. Arvan, et kui ma olen Eestist "pääsenud", saan ka magada korralikult. Vähemalt paremaks on see siin olles läinud.

Eesmärk, mai 2014!
Seega annan ma siiski oma uus aasta lubaduse:
Ma püüan saada enese kinnisideedest, hirmudest ja häiretsest lahti, olla positiivsem nii enda kui teiste suhtes, leida rahu hinges. Tasakaal elus.
Teha regulaarselt treeninguid, süüa tervislikult, kuid piiranguteta.
Mitte karistada end väikeste apsude eest. Vabaneda stressist ja kurbustundest.
Ahjaa- ja kaotada vähemalt 6 kilogrammi mai kuuks!
Kasvatada endale tagasi pikad, ilusad juuksed!

Ma väga loodan, et mu lugejate hulgas leidub toetajaid ja ehk ka inimesi, kes koos minuga sooviks selle  teekonna  ette võtta!

Kuna ma veel pean nädalakese-kaks Eestis ja selle vahet jooksmas olema, siis eeldan, et päris treeningutega saan ma alustada, kui juba päriselt Soomes olen. Siiski saan ma käia Elinaga jalutamas ja teha kodus harjutusi ning Piloxingut nii palju, kui saab. Kui kellegil on soovi, võin ma ka lahkesti jagada oma treeningplaane ning harjutusi.Kuna ma tean, kui raske seda on üksi teha, siis loodangi, et mul veel on jäänud sõpru kellele kurta, kellele toetuda ja kellega rääkida.
Siinkohal tahaks ära mainida, et tunnen meeletult puudust oma emmede klubist, kust selle sama imeliku ja sundmõtlemise pärast välja astusin! Teadke, et ma väga, väga igatsen teid ja olete mul siiani mõtetes ja hinges!

12 kommentaari:

Liinu ütles ...

aga ehk on siis aeg emmede klubile taas hing sisse puhuda!?!

ma küll pole sulle miski lähedane s6branna vms, aga minuga v6id ikka alati rääkida/kurta :D

Edu!

Liinu ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
giina1 ütles ...

mul pole küll toitumishäireid olnud, kuid surnud ringis olemisest ja sealt pääsemisest saan minagi aru. Egas muud, kui edu väljamurdmisel!

Treeningplaani tahaksin küll :)

brittkolismetsa ütles ...

Minu toetus on sul igatahes olemas!
Mina vaevlesin üsna pikalt selle all, et näljutasin ennast. Nüüd on mõnda aega kõik hästi olnud, sest laps on kõige tähtsam ja ma tahan, et piima veel jaguks. Ometi kardan mis saab siis kui imetamise lõpetan. Eriti, et tulekul on pulmad ja kindel kaalunumber meelel mõlgub. Tahaks sinnani jõuda tervislikult mitte noh..teist teed pidi.

Kati ütles ...

Mul näiteks kaalulangus lôppes peale inetamist. Kaal tôusis veidi, kuid hakkasin samal ajal Ööjooksuks treenima ja see paar kilo, mis lisandus väga ei häirinud.

Anonüümne ütles ...

Tere Kati!

Olen ka Sinu blogi lugeja eelmise aasta algusest ja olen kõik postitused läbi lugenud, leides uskumatult palju sarnasusi Sinu ja enda elu vahel. Olen saanud palju õpetlikke ja huvitavaid mõtteid ja ka motivatsiooni. Olen selle poolt, et Sa ei sulgeks oma blogi!
Olen ka naine, kes elab Soomes ja üritab endale koguaeg sisestada, et seal olles on enda treenimisega palju kergem hakkama saada. Sellest aastast tahan hakkama saada, pean saama! Vabandused ja ettekäänded peavad lõppema! Olen omadega Sinu teekonna alguses ja teades,et keegi on sama asjaga hakkama saanud nii edukalt, annab see motivatsiooni ja tahet natukenegi juurde.
Sa oled tore inimene! :)

Parimatega,
Helena :)

Kati ütles ...

Tere Helena! :)

Seda on nii tore kuulda :)! Kui Sa väga kaugel ei ole/ela, siis vôiksime vahel kooski miskit teha :)!

Anonüümne ütles ...

Heii Kati!!

Kolisin just Helsingist 25km eemale, aga minu jaoks ei ole see probleem, saan auto ja rongiga liikuda ;)
Oleks väga tore mõnikord kokku saada ja miskit koos teha, juttu ajada või trenni teha... :D

Helena:)

Kati ütles ...

Me ei ela ka Helsinkis vaid ca sama palju eemal :)

Anonüümne ütles ...

Oled Korsos? :)
Ma jään väheke teisele poole, Kirkkonummile, aga see ei ole probleem ma arvan :)


Helena:)

Kati ütles ...

just :) Aga kirjuta mulle FBsse :)

Anonüümne ütles ...

Hei! Soovin Sulle edu söömishäirega võitlemisel ja edu!
Paluksin Sinu abi enda magistritöö uurimuse koostamisel. Kirjutan hetkel Tartu Ülikoolis magistritööd teemal “Söömishäirete teemalised internetileheküljed: veebikeskkondade külastajate uuring”. Uuring on mõeldud neile, kes ON külastanud ja/või ise loonud ükskõik milliseid söömishäirete teemalisi blogisid, foorumeid või muid keskkondi. Uurimuse eesmärk on mõista antud veebikeskkondades käivate inimeste külastamise ja/või kirjutamise põhjuseid, eesmärke ja vajadusi. Olen väga tänulik, kui vastad võimalikult ausalt ja avameelselt. Vastused on anonüümsed ja konfidentsiaalsed. Küsimustik on kirjaliku intervjuu vormis ja vastamiseks kulub aega ligikaudu 30 minutit. Vastamine annab Sulle hea võimaluse oma arvamuse ja mõtete avaldamiseks, eneseanalüüsiks ning panustada teadustöösse, et söömishäireid paremini mõista. Olen väga tänulik, kui leiad aega vastamiseks! Samuti on oodatud seda vastama ja levitama ka kõik teised, kes seda kommentaari loevad.
Olen igasuguse abi eest väga tänulik!

https://docs.google.com/forms/d/1e8WYZhBWSMGTO4B0A4ZYrBAlMbjxsKDtOSgPgEfSttY/viewform