reede, 7. veebruar 2014

Kaalul on rohkem kui elu

Vaatasin eile minagi seda "Kaalul on rohkem kui elu". Erik Orgut tean ma sellest ajast, kui ma aktiivselt Bonsunaga tegelesin, sest oli ta seal üks liikmeid ning ma usun, et tema tehnika ja nõuanded aitavad alati.

Esimeses osas oli siis 117 kilogrammi kaaluv, 25 aastane noor ema, kes seadis oma eesmärgiks aastaga 65 kilo peale oma kaal saada. Nii suure ülekaalu puhul ei ole see mingi probleem.
Pealehakkamine oli suur, kuid mida aeg edasi, seda vähem kaal liikus. Lõppkokkuvõttes sai ta alla vaid 19 kilogrammi, mis oleks suur saavutus kui Sa vaid 30 kg ülekaalus oleks ja aastaga alla võtad.

Olgu, suutmatus suutmatuseks. ma ei väida, et kõik nii suured inimesed peavad kiiresti ja palju alla võtma, aga kui Sa registreerud saatesse, kui Sulle antakse tasuta kõik võimalused treeningsaali kasutamiseks, tasuta varustus, Sa oled pidevas kontaktis treeneriga, kuidas Sa saad nii laisk olla ja sellest mitte kinni haarata?
Palju on vaieldud selle üle, et selline tervislik toitumine on kallis. No kurjam, kas osta värskeid juurvilju, eelistada kana ja kala sealihale on kallim kui osta liitrite kaupa jäätist, maiustusi, pirukaid.

Too neiu sai Orgult ka toidulisandeid ja tema loogika oli lõpuks selline: võtan hommikul oma lisandid sisse ja söön päeval pirukaid ja igasugu muud jama sisse, sest Erik ju ütles et lisandeid süües saab mu keha vajalikud ained kätte.
Kulla inimene! Lisandid anti Sulle selle jaoks, et Su keha on nii suur, et normaalsest, tervislikust toidust võib väheks jääda...

Nojah, lõpus naine ise veel oli õnnelik, et noh, see 20 kilo ka suur asi ja ta ikka väga tubli. Jah, 20 kilogrammi alla saada on tõepoolest suur asi. Mul kulus lausa pool aastat selleks- ja ma ei olnud rasvunud vaid veidi ülekaalus.

Asi mis mind jäigi nagu kõige rohkem häirima oli fakt, kuidas neiu alguses nuttis et ei jõua lapsega mängida, ei jõua treppidest liikuda, ei jõua midagi teha. Käis ta igasugu arstidel enne oma tervist kontrollimas ja tema KMI-ks saadi 44. 44! (lihtne matemaatika näitab, et ta oli siis 163 cm pikk)
Minu tark kehamassiindeksi kalkulaator väidab, et see on eluohtlikult rasvunud (vahemärkuseks, siis minu kehamassiindeks on 21,80 ja näitab normaalkaalu).
 Kuidas sa ei hooli oma elust piisavalt palju, et sellist võimalust ära kasutada? Kas Sa ei suuda oma lapsele mõelda? Tema tahab oma ema ju tervena näha, temaga mängida! Missugust eeskuju Sa oma lapsele anda kavatsed? Teda ka pirukate ja jäätise potsiku taga üles kasvatada?

Kui ma endast pika postituse tegin, kus kirjutasin et ma kadestan neid inimesi, kes suuremana suudavad õnnelikud, säravad ja endaga rahul olla, sain mitu kirja kus need samad inimesed rääkisid, et südames on nad kurvad. Ja nende olukord ei ole üldse hull! Ma ei kujuta ette, mida siis võib hinges tunda inimene, kes on olukorras nagu see kaalusaate neiu!?

Ma tean, et see kaalulangetamine on raske protsess ja motivatsioon ning entusiasm kaob kohe, kui tulemusi kiiresti käes pole, kuid jeebus, Sul on tõepooles kaalul rohkem kui elu ja Sa ei suuda end kätte võtta kuigi kõik kandikul ette tuuakse.
Oleks siis võinud selle võimaluse kellelegi teisele anda, kes seda võimalust päriselt hindab ja kasutab.

Mul on väga hea näide peaaegu kodunt võtta, kus neiu (ma igaks juhuks nime ei nimeta) on kooli ajast saati muudkui juurde võtnud ja paisunud. Mõned aastad tagasi oli ka tema üle 100 kilo ja on ta minuga ühte kasvu. Nagu ma aru olen saanud, siis sealt saja pealt sai ta üsna hästi ja kiiresti alla. Nüüd siis on ta võtnud eesmärgiks kaotada aastaga 20 kg. Ja nii ta siis jälgib oma menüüd ja liigutab end. Ja kaal kukub tasapisi- kilo nädalas ja nii. Kuid ta on positiivselt meelestatud ja ei ootagi, et nädalaga viis kilo läinud on. Ja teeb ta seda täiesti omal käel. Suur austusavaldus minu poolt!
Tuleb siiski reaalseks jääda ja mitte alla anda!

Mis mu kogu targutamise mõte siis on? Vist see, et kui Sa oled nii suur, et ei jõua 25 aastasena trepist üleski kõndida ja Su KMI on eluohtliku rasvumise numbriga, siis kuidas Sa saad ennast nii vähe austada, et mitte kandikul ette toodud võimalust kasutada?!

6 kommentaari:

Viire ütles ...

Oi, vot täpselt minu mõtted. Kui kurjaks ma selle saates osaleja peale sain, kõik tuuakse kätte, seletatakse ära, pakutakse abi ja ta lihtsalt ei suua/taha/viitsi. Teeb ikka kurjaks küll.

Eriti kurjaks ajas mind see koht, kus ta jäi trenni pool tundi hiljaks, ei vabandanud ka. Pärast nähvas, et ala no Sorrryyy, nagu treeneri pärast oleks trenni läinud või ma ei tea, ikka enda pärast ju. Tahaks vastu kukalt anda!

Janika ütles ...

Ma olen nõus. Ei saanud ka mina aru, kindlasti oleks keegi teine rohkem tahtnud ja saanud ka sellega hakkama. Sul on olemas tugi, sulle tehakse kõik ette, saad tasuta ja ei kasuta sellist võimalust.
Paljud maksavad selle eest raha, et omale toitumiskava teha lasta, personaaltreener vms palgata.
Kurb.

giina1 ütles ...

ma seda konkreetset saadet ei näinud aga eelmisel hooajal osales ka üks tipskin, kes ei viitsinud talle sülle kukkunud õnne ära kasutada ja alandas aastaga mõned kilod kaalu.... Ma olen sinuga täitsa nõus, kahju kuidas mõned lihtsalt rasikavad treeni aega ja raha :S Oi ma viskaks hundirattaid, kui tasuta treenida saaks :)

Kati ütles ...

Jah, üks kõige häirivam asi oli see treeneri aega suhtumine.. See kuidas ta viimasesse ühistrenni jõudis, suvaliselt sisse lonkides, nätsu mäludes. Kole!
Ja lausa imeks pandav, kuidas ta kolme kuuga vaid 2kg alla võttis!

Jah, ma eelmist hooaega ka ja näiteks Rudolfi sugused peaks sinna vaid pääsema ;)!

Kaja ütles ...

Kui ma kunagi alla hakkasin võtma oli mu KMI üle 40 ja nüüdseks on ta seal 29-30 piiripeal, mis on juba korralikult alla võetud! Endal oli ju palju raskem niimoodi, pigem ma ikka võtan korralikult ja rahulikult alla kui kiirustan ja eks need kes sinna saatesse ronivad, lähevadki selleks, et kiireid tulemusi saada :D

Anonüümne ütles ...

mul tema asemel oleks ikka väääääga piinlik :S ise veel itsitas, et väga hea tulemus ju, no midaaaa :S ma kaalusin vaid 65kg ja sain kahe nädalaga selle 2kg maha, mis ta 3 kuuga ja seda mina AINULT TOITUMISE abil! Erikust on sealjuures eriti kahju, näeb vaeva ja üritab igati aidata, aga mõni paks lihtsalt EI VIITSI noh! mark. tõesti mark. mitte midagi muud ei oskagi nagu öelda kohe :S