reede, 29. august 2014

Wellness uuring

Rääkisin mina Rakveres olles ühel päeval emaga telefonis, kui ta mainis, et läheb järgmisel päeval welness uuringule. Küsis, et kas ma tahaks ka minna. Käib see asi siis nii, et käid seal ära ja annad kellegi numbri, nemad siis helistavad ja kutsuvad, et kas tahad tulla.
Huvi pärast olin ma nõus ning lubasin enda numbri anda. Jäin edasi kõnet ootama. Pakkus asi huvi ka Gunnarile.
Ootasin mina siis nädala... poolteist... ja helistasin siis ise, sest Soome tulek hakkas peale suruma ja tahtsime enne seda seal ära käia. Helistasin ja peale tükki maad segadust sellega, kes ma olen ja kes mind soovitas (ta näiteks kuulis telefonis, et ma end Anneks nimetasin ja imestas, kuidas mu ema Annet kirja ei ole pannud, aga Kati on), sain ma järgnevaks esmaspäevaks aja kahele. Endale ja Gunnarile.

Eelneval päeval oli veel Aleksandri poolmaraton ja olin kindel, et kaal peaks olema lihase pärast kõrgem.

Teada pidi sealt siis saama:
 • bioloogilise vanuse (rakkude vanus kehas)
 • metabolismi taseme (minimaalne kalorite arv, mida keha vajab)
 • vee hulk organismis
 • visteraalse rasva protsendi (organite ümber olev sisemine rasv)
 • luustiku kaalu
 • lihaste kaalu
 • füüsise tüübi
 • rasva protsendi (üldine, naha all olev rasv)
Läksime meie siis sinna. Võeti üldised andmed: eluviis, vanus, söömisharjumused jne.

Kui neid lugema ja lahkama hakkasime, sain üsna palju kiita, et söögid ja asjad on mul paigas. Arvan siiski, et kui ma kirjutasin enda spordiharjumustest, siis nendest ta kas aru ei saanud või ei pööranud eriti tähelepanu (saate hiljem aru, miks).

Esimesena läks aparaadi peale Gunnar, sest mina käisin Elinaga WC-s. Kui ma sisse tagasi läksin, olid Gunnari andmed juba väljas ning nad lahkasid neid.

Kohe võeti mind ka ette ning kästi tagi ja jalanõud ära võtta. Läksin siis kaalu moodi asja peale, võtsin kahest nööriga pulgast kinni ning ootasin mõned sekundid, kuniks masin paar piiksu teeb.

Natukene läks aega ning masin hakkas minu andmeid välja trükkima.

Gunnari asju ma siin lahkama ei hakka, aga ütleme nii, et selle imemasina järgi, peaks Gunnar minust paremas vormis olema.

Minu näitajad siis olid: (minu näit/ normaalne näit)
 • Bioloogiline vanus: 29a./ 20a- see tähendab seda, et minu rakud vastavad 29 aastase inimese vanusele, kuid iseaalis oleks need kõigil inimestel seal 20 aastase tasemel. Ütleme nii, et võrreldes teiste tuttavatega, on mul head rakud, sest teistel kõigil olid vähemalt 7 aastat vanemad need.
 • metabolismi tase: 1599 kcal- see on siis minimaalne kalorite arv päevas, mida pean tarbima, et ma paksuks ei lähe ja tervislik oleksin. Ilmselgelt minul, kui sportival inimesel peab see veidi kõrgem olema, aga see on siis see mitte aktiivse inimese kalorihulk.
 • vee hulk: 49.2% / 50-55% - seda ta väitis, et mul on liiga vähe organismis. usun, et see pisikene protsent võis tulla eelnevast jooksupäevast ja varajasest hommikust.
 • visteraalne rasva % (skaalalt 1-10): 1 / 4- ta vangutas üsna palju pead selle pärast, et minu organid on põhimõtteliselt rasvast puutumata. Ütles, et sellist asja võib juhtuda imetavatel emadel, aga kuna ma lõpetasin juba 1.5a tagasi imetamise ära, siis ei osanud ta mingit head seletust välja tuua, miks see nii on. Selle suurendamiseks ta ka soovitusi ei osanud anda : "söö tervislikult", oli vaid tema soovitus. No, mida ma siis teen, eks?!
 • luude kaal: 2.8kg/ 2.9kg - luud on üsna korras. Veidi peaks vaid kaltsiumi ja D-vitamiini tema meelest sööma.
 • lihaste kaal: 47.1kg /kirja ta mulle seda ei pannud, aga peaks olema ca 50kg mälu järgi - ma tegin eelneval päeval trenni, lihased oleks pidanud olema punnis ja rasked, nii et ma ei saa aru, kuidas mu lihased liiga kerged saavad olla. Ma tunnen ja näen visuaalselt lihaseid ja neid on liiga vähe?! A4usaamatu!
 • füüsise tüüp (skaalal 1-10): 5/5 - ainus si, mis mul täitsa korras oli. Võiks öelda, et ideaalne.
 • rasva %: 25.7% / 22.1% - okei, ma tean ise ka (ja nüüd sain kinnitust), et ma olen liiga  paks ikka veel, aga arusaamatuks jäi minu jaoks see, et kuidas sisemine rasv saab põhimõtteliselt olematu olla, aga väline rasv liiga kõrge? Isegi tema ei osanud seda lahti seletada...
  Ülejäänud aja seletas ta meile pähe õpitud* tervislikuse tõdesid ning soovitas toite. Üheks suureks üllatuseks oli see, et naine soovitas meile juua puhast, gaseerimata vett vastavalt 2L ja 2.7L. Ma ei ole rumal, ma tean, et inimene peab tarbima vähemalt 2L vedeliku päevas, aga tean ka seda, et loevad kõik puhtad joogid, toidust saadav vedelik, tee... Aga tarbida kõike asju ja siis veel 2L vett? Ja Gunnarile veel 2.7L. Minu loogika järgi peaks neerud varsti üles ütlema hakkama, kui lisaks igalt poolt mujalt saadavale vedelikule, peab veel nii suure koguse vett sisse kallama... Toitumise soovitused olid üks-ühele nagu ikka igal pool. Ainsa asjana ei soovitatud mul tarbida mett (küsisin, kas võin panna seda kohvi sisse, ütles et KUI JUST PEAB), soovitas maapähklitests eemale hoida- asi, mis tegelikkuses on kasulik. Tema väide oli, et need sisaldavad liiga palju kaloreid. Kaloreid jah, aga annavad täiskõhu tunde pikaks ajaks, annavad vitamiine ja rasvu ning aitavad kaalu kontrolli all hoida. Ega ma siis tervet kilost pakki ära söö vaid mõned pähklid... Noh jah.

Tegelikult neid asju, mis minu loogikale vastu käivad, oli veel. Eile rääkisin ka Marek Kalmusega neist näitajatest ja tema jutust ning Kalmuski ei arvanud neist midagi. Ütles vaid, et ma ei käiks igal pool end segadusse ajamas ja ajaks oma asja.

Miks ma seda testi ei usalda?
Kaal: ta sai mu kaaluks 66.9kg. Okei, mul olid rasked teksad jalas, riided seljas ja ta arvestas sealt 900g maha... Esiteks, ta oleks pidanud palju rohkem arvestama, sest need konkreetsed teksad on väga rasked. Teiseks olen ma enne ju kaalul käinud ja üle 64kg ei tohiks see isegi riietega näidata. Näidud aga tulid kõik selle kaalu järgi.
Lihas: kui ma teen lihastrenni ja mul on visuaalselt lihas näha, kuidas saab see ikka veel liiga väike olla?
Rasva%: nojah, isegi kui see on kõrge, siis kuidas saab see liiga kerge lihas sealt alt välja paista. Ning kuidas ikkagi saab olla nii, et sisemist rasva peaaegu pole ja välimine on liiga kõrge protsendiga?

Ta soovitas palju asju, mida mitte tarbida ning lisaks nende teada-tuntud asjadele (sai, nisujahu, valgesuhkur) ei soovitanud ta: nisukliisid, täistera pastat, täistera riisi, maapähklid. Ühesõnaga asju, mis peaks mulle andma trennideks energiat. Jah, küll mitte igapäevaselt, aga enne pikki ja raskeid trenne küll. Näiteks enne poolmaratoni tuleks paar päeva juba end laadida ja energiat koguda.

Sellest ka mõte, et ta ei saanud eriti minu treenitusest ja aktiivsusest aru. Kujutan ette, et ta arvaski, et teen vahetevahel jookse ja käin kuskil rühmatrennis, aga reaalselt teen ma neid asju ju aktiivselt ja üpris suure koormusega. Ta näiteks kordagi ei küsinud, kui suur mu koormus siis tegelikult on. Võrdluseks, siis Marek küsib seda enda kavasi tehes alati ning määrab toidud ja asjad selle järgi.

Ta küll küsis, et mis ajal ma tavaliselt trenne teen, aga toidukordadest rääkides, ei märganud seda tähele panna, et minu trennid on pigem õhtuti. Kui trennid oleks hommiku/päeva/ olematud, peaks olema viimane toidukord- õhtusöök kergem, aga kui ma lähen õhtul trenni, peab see olema energiat andev ja taastav.

Ühesõnaga, ma sain küll kinnitust, et ma siiski olen liiga paks veel ning pean alla võtma, aga eriliselt teadmisi juurde ei saanud ja enamike näitajaid ei usalda. Näitajaks on juba see, et näitajate järgi on Gunnar, kes ei tee sporti ja sööb kuidas juhtub, mida juhtub ja teeb ka pahesi, on paremas seisus kui minusugune tervise hull ja spordiarmastaja.


*ta näitas meile kaustikusse, kile vahele pandud lehti ning põhimõtteliselt luges sealt pealt näitajaid ja soovitusi maha. Minu jaoks on inimene tõsiselt võetav siis, kui ta ka reaalselt teab, millest ta räägib ja ei vaja mingite materjalide abi. Eriti ajas mind närvi ja naerma ühekorraga see, et ükskõik mida me küsisime, ei teadnud ta vastust.

9 kommentaari:

Kaja ütles ...

Ja siis jagad minu numbrit, et ma lähekstegema kuigi ise ei usu seda :D
Tänks!

Kati ütles ...

Ma usun, et inimesele, kes nii aktiivne pole kui mina, peaks see üsna palju paika pidama. Näit. Gunnari näidud olid üsna loogilised. Ehk oöeks ka minul old, poleks jooksu enne seda olnud :).

Anonüümne ütles ...

Ma tegin Spartas umbes taolist asja.Sealne tundus päris asjalik.
Aga veel (Liiga Paks):D Seda sa kindlasti pole!

Ronda ütles ...

Olen kaks korda käinud Tartus seda Wellness testi tegemas ja mõlemal korral oli samamoodi nagu sinul: lugesid kõik paberilt/ekraanilt maha ja otseselt midagi küsimustele vastata ei osanud.
Esimene kord liitusin nende mingise programmiga, mis pidi iga nädal korra aset leidma, maksin raha ära ja rohkem minuga ühendust ei võetud. Eks ma ise ka nendega rohkem ei suhelnud, aga kuna ma ju juba maksin ja panin end kirja, siis oleks ju pidanud mulle vähemalt helistamagi. :D
Teisel korral (teises kohas) lubas naisterahvas ka mulle uuesti helistada (seekord ei liitunud), aga ei helistanud taas. :D
Ahjaa, teisel korral sain oma keha bioloogiliseks vanuseks vist üldse 9.. :D mis tundus mulle ikka väga-väga ebanormaalne, kui ma ise olen 19 ja keha vanus on 9. :D Nojah. :D
Võib-olla tõesti mõni mitteaktiivne inimene peaks selle testi läbima, kui tahab trenniga vms alustada, et enda kehast mingitki aimu saada.. aga samas kui ma mõtlen nüüd sellele, et sa ütlesid, et Gunnari näidud olid sinust paremad ja tema pole üldse nii sportlik nagu sina siis ei teagi kohe nüüd, kas üldse tasub sinna testile minna. :D

Kati ütles ...

Jah, neid tehakse mujal ka. :) Muidugi saab seal üldise pildi keha olemisest kätte, aga välja toodud asjad jäid nagu kummitama. Ema ja Gunnari testid olid üsna loogilised. Seega ma ei saagi aru, kuidas mu enda kohta sellised küsimused õhku jäid.

Näed, testi järgi olen :D :D

Anonüümne ütles ...

Siin mängib olulist rolli ikkagi ka eelnev elu, treenitus jms tegurid. Kuigi ma ei ole aastaid sellist aktiivset sporti teinud, on minu üldine rasvaprotsent sõbranna omast, kes jookseb ja sõidab rattaga igapäevaselt ja palju, lausa mitu protsenti väiksem. Minul on väga suure koormusega tantsutaust ja tugevad lihased, mis siis, et pekk laiutab peale, eriti peale beebi sündi ja imetamise lõpetamist. Sõbrannal seevastu on minevik pigem selline tavapärane ja aktiivsemalt on ta tegutsenud viimased 3-4 aastat. Mina treenisin kunagi 3-4 tundi päevas ja nii 6 korda nädalas.

Kati ütles ...

No, aga ei tohiks unustada seda, et olen kaks aastat tagasi ka alakaaluline olnud. Saan aru, et bioloogilisel vanusel jne mängib minevik rolli, aga kui olen olnud luu ja nahk, väga lihastes ja praegu täiesti normaalne, kuidas saavad sellised näitajad olla?

Anonüümne ütles ...

imelik, et sa pükse jalast ära võtma ei pidanud :) Kaal oleks hoopis teine tulnud ja äkki numbrid ka siis.

Reaalselt lihas kaob ära kahe kuuga, ei ole nii, et ma lapsepõlves sportlik olin, et see mõjutab praegust seisundit, kui ülejäänud elu sporti pole teinud.

Kui tahad reaalset tulemust siis on vomax tartus näiteks ja tallinnas oli ka spetsiaalsed kohad, kus jooksed ja siis mõõdetakse keha rasvasid ja kopsumahtu jms. Sellised huinamuinad ei annagi muud, kui ajavad segadusse

Kati ütles ...

Noh, seda minagi :D.

Aga eks nagu Kalmus ütles, siis loeb see, mida ise tunnen :)