neljapäev, 8. jaanuar 2015

Mis see suur õde teeb?

Me (loe mina) oleme nüüd Elinat alates novembri lõpust saati enda voodisse ja tuppa harjutanud. Keskeltläbi siis kaks kuud. Hetkel on seis selline, et 95% ajast tahab ta ise ikka enda voodisse minna magama. Pakun talle õhtul võimaluse, et kas enda voodisse ja või emme omasse ja valib ta enda oma. Vahel harva, kui me oleme mõlemad väga läbi või on ta haige, saab ta kohe minu kaissu tulla.

Enamasti näeb välja öö selline, et magab ta 3-4 tundi enda voodis ära ja siis hakkab virisema. Siis on kaks võimalust: ma kas lähen ise tema kõrvale või toon ta enda voodisse. Enda voodisse toomisega on muidugi alati see risk, et ta ei jää enam edasi magama. Aga mul on oma kõhuga päris ebamugav tema voodis ka olla, nii et kuidas kunagi.

Kuna mul on hetkel mitu asja käsil: ta enda voodisse harjutamine ja öömähkmest võõrutamine, siis unerežiim on siiani veidi jama. Nüüd olen ma asja saanud vähemalt nii kaugele, et ma saan lasta tal ikkagi lõunal ka magada. Olen pannud ise tähele, te kui ta lõunal magada saab, läheb ta õhtul parema meelega magama.
Kellaajad on siiski üsna kaootilised veel. Ikka veel läheme me tavapäraselt 23-01 vahel magama. Tavaliselt ärkab ta siis 10-11 paiku, teeb 15-16 paiku lõunauinaku ja siis nii edasi. Vahel harva- nagu täna- ärkab ta juba kell neli või viis. Siis ei jää mul muud üle, kui olla temaga 10-11ni üleval ja juba siis lõunauni teha. See aga tähendab, et 21-22 paiku vajub ta mu diivanile magama. Vahepeal oli juba täitsa mõeldav süsteem sees ja laps läks 22-23 paiku magama ja ärkas hommikul. Sellele tõmbas kriipsu peale mähkmest võõrutamine. Ta ju pissis vastu hommikut voodisse ja ärkas selle peale üles. Enam magama ei jäänud ja läksidki jälle uned sassi. Aga ma hetkel neile kindlatele kellaaegadele ja režiimile väga suruvat rõhku ei pane. Minu number üks prioriteet on praegu laps 100% mähkmevabaks saada.

Nüüd olen pea nädal aega tal lasknud magada ilma mähkmeta. Alati tuleb piss vastu hommikut- kui võiks veel 2-3 tundi kinni pidada ja siis ärgata. Ja kusjuures enamikul aegadel ei tee ta ise pissistest pükstest ja küljealusest välja ja magab rahus edasi. teda äratab pigem see, et ma hakkan pükse ära võtma või siis midagi alla toppima, et hommikuni ikka magada saaks. Pooltel juhtudel magame me edasi, pooltel juhtudel peama ärkama.
Nüüd ma sõnun kindlasti ära, aga eilne ja tänane öö olid meil lõpuks ometi kuivad! Kuna ta rahus võis märjas voodis edasi magada, naersin ma empsile juba et ei see laps õpigi kinni hoidma. Ja ometi ta tegi seda ja tõepoolest, kaks viimast ööd pole ta enam pissinud.
Eile läks ta näiteks kell üks öösel magama ja ärkas alles kell üksteist. Poole öö pealt tuli küll meie vahele, aga magas ilusti ja ei mingit pissi. Hommikul küsisin kohe voodis, kas pissile läheme ja jooksime potile. Kiitsin teda ja kinnitasin, et ta on äärmiselt tubli laps.
Täna ärkaime küll pool viis, aga küsimise peale sai kohe potile mindud.
Kindlasti tuleb veel märgi öid ette, aga suur edusamm siiski!

Sealt edasi saan ma hakata vaikselt siis mingisugust kellaaegadega režiimi sisse harjutama. Selleks on mul aega enamvähem täpselt neli kuud. Enamasti olen ma ise ka süüdi sellistest kaootilistes aegades ja kindla aja puudumises, sest noh, kui ma ise olen öö otsa magamata, siis paratamatult magan ma temaga päeval kaua. See omakorda lükkab edasi öise uneaja jne, jne. Ühesõnaga ma pean kõigepealt ennast kätte võtma ja sundima end üles tõusma, zombina ringi tatsama ja enda väsimusest üle olema.


Ma ei ole kokku puutunud väga palju teiste kolme aastastega, nii et ma ei tea Elinat teistega võrrelda (ja ega ma seda teeksi, sest varasemad võrdlused a'la stiilis, kellegi laps teeb ja minu oma mitte on ainult ennast kurvaks teinud, kuigi mu laps on arengus täitsa korras ja ajaline), aga temast on saanud tõsine väike inimene. Vahel ütleb ta selliseid lauseid, et me naerame end kõveraks. Eks ta pisikene inimene kuuleb kõike ja oskab juba asju konteksti panna.

Kõige naerma ajavam lause, mis ma olen kuulnud oli ühel päeval kui ma olin magamata, väsinud ja saja erineva asja pärast närviline. Lõpuks ma siis ütlesin Elinale, et läheme vanaema juurde, sest emme peab puhkama ja veidi üksi olema. Kui me vanaema ukse taga olime, Elina koputas, aga vaikselt. Käskisin veel koputada, mille peale laps mulle sõrmega viibutas ja ütles: "Ära närvitse, emme!". Ma hakkasin pahmatades naerma selle peale. Mis väike targutaja!

Peale seda on sellises stiilis lauseid muudkui tulnud ja tulnud:
"Ära nuta, emme!"
"Ära karju, emme!"
"Ära kiusa, issi!" 
jne

Naljakas on vahel endalgi, et temaga saabki juba päriselt asjalikult rääkida. ta saab peaaegu kõigest alati aru ja oskab tabavalt vastata.
Kui nüüd tulla magamise jutu juurde korraks tagasi, siis näiteks paar päeva on ta mulle ise õhtul öelnud, et magama tahab minna- jälle edusamm ju!

Eriti hea meel on mul selle üle, et temaga saab veel vankriga sõita. Soomes ju saab näiteks ühistranspordiga tasuta sõita, kui Sul on kaasas vankris laps. Ütlemata hea on kuskile kaugemale poodi minna, kui ei pea pileti eest 5€ maksma ja lapsega saab palju kiiremini liigutud kui ilma vankrita. Ja kui on väga külm ilm, siis on ka lihtsam kiiresti vankriga enda käigud ära teha, kui et lapsel lasta pikemalt kõndida ja külmetada. See muidugi ei tähenda, et ta ei jalutaks. Ikka käime jalutamas ka ja ta ikka pikad maad kõnnib juba maha.

Selleks ajaks kui beebi sünnib, mõtlesin ma soetada selle lisa aluse (ma ei tea kuidas eesti keeles need on? Seisomateline?), et siis beebiga pikemaid käike tehes on tal võimalus kaasa tulla ja seal peal seista, kui enam ei jaksa.

Minu heameeleks on Elina laululaps. Meil mängib autos Entel-Tenteli plaat ja tal on enamik laule sealt selged. Vahel tõmbab ta kodus põrandalambi endale mikrofoniks ette (ma ei tea kus ta mikrofoni funktsioonigi teab :D) ja hakkab siis lemmikuimaid laule laulma. Temaga on see teema, et kuigi ta kõigist sõnadest aru ei saa ja neid järgi ei oska öelda, siis paneb ta vahepeal "enda keelt" laulusõnade vahele. Aga need sõnad kõlavad nagu õiged, nii et ta midagi ikka hoomab.

Olen ma ehk kehv tänapäeva ema, aga saab tema arvustist multikaid ka vaadata. Mul on selline mõnusa funktsiooniga arvuti, et ekraan on puutetundlik ja nii ta siis oskabki Youtubes juba ise kõik enda lemmikud multikad ja laulud välja otsida. Vaatab ta venekeelseid multikaid ja kui ta ütleb, et tahab "Privet multikat"  tean ma juba, mida otsida. Masha ja karu on ka viimasel ajal hitiks saanud.
Minule suureks üllatuseks on ta aga erinevatest lauludest inglise keelt hakanud õppima. Ta oskab inglis keeles lugeda kümneni (ja ta teab vastavaid eestikeelseid numbreid). teab loomade nimetusi, erinevaid puuvilju, värve jne.
Soome keelseid sõnu võtab ta ka suht lennust kinni ja kõik sõnad, mis ma (või siis vanaema- issi) õpetan on tal esimese korra peale selged. Meil ongi koduses kasutuses juba mõned sõnad, mida nimetame vaid soome keeles.

Ja noh, naljakal kombel hääldab ta asju nagu soomlane. Kui meie ütleme pall, sall jne pehmelt, siis Elina hääldab selliseid asju tugevalt. Ja koer on tema jaoks koir, kuigi ma ikka ütlen ja räägin et koer.


Ühesõnaga, eks ta tegelikult on nagu iga tema vanune laps. Aga minu jaoks on ta ikka ääretult tubli ja asjalik tüdruk. Ja ma olen väga, väga uhke ta üle! Mis siis, et ta ülepäeviti mind lausa hulluks enda vastuvaidlemise, jutu ja ülemeelikusega ajab.

17 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Kirjutad Kalmuse teemal ka, nagu kõik hetkel?

Kati ütles ...

Ei kirjuta.

Kertu ütles ...

Keelte koha pealt on tal praegu ideaalne vanus, et neid selgeks saada.Pea ei ole veel seda prahti täis :D
Mul õppis ka Björn inglis keelseid multikaid vaadates inglis keele kergemad sõnad selgeks ja numbrid.
Üks päev teatas mulle rõõmsalt lasteaiast koju tulles, et emme palun räägi nõõd minuga ainult inglise keeles :D
Masha ja Karu on KÕIGI vaieldamatu lemmik :D

Kati ütles ...

Jap, ma ootan aega, et saaks teda juba lasteaeda panna just keele pärast :)

Vot see Masha hakkas E. alles nüüd meeldima. Vanasti seda ei sallinud :D. Ja tean teisigi lapsi, keda ei koti :D

Kertu ütles ...

Kui Björn seda vaatab, siis naerab niiet tilgad püksis :D

Anonüümne ütles ...

Kas sa lapsele raamatuid loed?

Kati ütles ...

Loen ikka

Anonüümne ütles ...

Oma päevakava peaksid sa küll kiiremas korras üle vaatama ja ikka normaalsel ajal lapsega magama minema, muidu on sul ikka megaraske kui beebi sünnib!

Anonüümne ütles ...

Ära nüüd solvu, aga olles ise ka 2 lapse ema ja on ka tuttavatel/sugulastel lapsi siis ei tea ühtegi 3 aastast kes kasutaks mähkmeid öösel. 3 aastane on juba suur väike inimene :D Ja see öine pissimine võib olla hoopis emotsioonidega seotud.. nt kui on närviline päev, uued emotsioonid vms.

SK ütles ...

Ära nüüd solvu, viimane Anonüümne, aga olles ise ka 2 lapse ema ja on ka tuttavatel/sugulastel lapsi, (koma) siis tean üht lausa peaaegu 4-aastast, kes kasutas öösel mähkmeid. Mis siis, et on emotsioonid või kui ka midagi muud (närviline päev), siis täispissitud voodi või mähkme vahel valimine on minu arust kerge valik. On selliseid lapsi, kes tajuvad pissihäda öösel ja on sügavalt magavaid lapsi, kes nii hästi ei taju. 30-st ööst pooltel voodilinade (teki, padja) pesemine küll hea ema arvestuses arvesse ei peaks minema. Sinu kommentaar ei anna mingisugust muud infot, kui et oman lapsi ja tean inimesi, kel on lapsed. Palju õnne selle eest!

Kati ütles ...

Ma olen tegelikult varasemalt sellest kirjutanud ka, miks Elina suveni mähketes oli ja end mähkmevabaks ei lasknud harjutada...

Elinal ei ole emotsioonist pissimisi vaid kui jääb enne und pissimata, laseb alla. Lihtne :)

Ka tean ka mina vanemaidki lapsi, kes veel öösel mähet samal põhjusel kannavad...


sipsik ütles ...

Lugesin just statistikat Saksamaa laste kohta. 3-aastaselt (36- kuuselt) on öösiti kuiv 45%, 4-a (80%) ja 5-a (60-kuusena) 90% lastest. Nii, et ei hullu miskit ;-)

Rezhiimi osas ühinen ühe eelkõnelejaga- tuleb paika saada. Minu arust pole tähtis, kas ärkate kell 7, 9 või 11. Aga iga päev samal ajal. Ja laps iga päev samal ajal magama ka. Usun, et tasub nädal aega testida. Pane endale kasvõi äratus.
Sa saad ilmselt rasedana lapse une ajal ka oma uned magatud. Vahest tuleb ikka ette, et väsimust on, aga usun, et tasub ära.

Mind paneb väga imestama, et kui Sa oled suutnud suure rezhiimiga kõvasti alla võtta, siis miks lapsele rezhiimis elu ei taha kinkida....

Kati ütles ...

Asi ei olegi selles, et ma ei taha. Asi on selles, et koguaeg on midagi mu ponnistusi segama tulnud. Küll reisid, haigused jne, jne.
Mul ei olekski mitte mingit probleemi ta punkt kell üheksa üles äratada ja sealt maalt hakata režiimitama, aga kui ma ise olen heal juhul kella seitsmeks suutnud magama jääda, on see kergeltöeldes jama.
Ja kui ta ärkab lampi ise öösel üles, pole mitte mingi võimuga võimalik ettenähtud režiimis edasi laskma.

Kõlab küll kui enda kaitsmisena, aga reaalselt... keegi ju ei ole meil 24/7 siin kodus pealt vaatamas, et saaks teada, kuidas meil asjad käivad :)

Svea ütles ...

Oh ma ei kujutaks ettegi, kui B läheks nii hilja magama :D Mulle nii sobib, et mul on õhtuti nö oma aeg. Üldiselt nädala sees läheb ta 20-20.30 paiku magama ja hommikul äratame 7-7.30 vahel üles. Nädalavahetusteti on ta max 21 üleval, kui just pole erandjuhus a la külalised külas vms :)

Kati ütles ...

Kuna meil mingit kella peale minekut pole, siis on mõnus küll 10-11 põõnata, nii et ses suhtes mul vahet pole.
Lisaks see, et G jõuab nädala keskel kell 23 alles koju ja laps peaks ikka tunnikesegi issiga ka saama olla..

Svea ütles ...

Vb on see teema siit läbi ka käinud, aga kas E lasteaeda ei lähe sügisest? :)

Kati ütles ...

Soomega on sedasi, et kui ma olen ise beebiga kodus (või üleüldse kodus), siis lapsele lasteaia kohta ei võimaldata. Erandiks võib vahel saada paar tundi nädalas selleks, et laps keelt õpiks (siis välismaslaste puhul; soomlased saavad veel harvemini seda paarigi tundi).

Niiet kui läheb, siis vaid mõneks mängutunniks.
Samas on olemas kirikute poolt tasuta lastehoiud, kuhu saab lapse mõneks tunniks päevas mängima viia ja õppima. Seal vähem lapsi ja tegeletakse lapsega personaalsemalt. Ma usun, et kui Elina paberid korda saavad, hakkan temaga seal käima. :)