neljapäev, 5. juuli 2018

Käisin vereanalüüse andmas

Peale viimast postitust, võtsin ma Kaja nõul lahti kanta.fi lehe ning vaatasin sealt, mis see minu vene rahvusest doktor oli mulle sinna kirja pannud. Tuli välja, et ma sain anda hunniku vereanalüüse. Reede hommikul suundusingi siis laboratooriumi poole ning andsin kaheksa topsi verd. Tädi veel rääkis mulle veeni otsides, et tavaliselt on inimestel veenid täpselt käe keskel, aga mul hoiavad sisekülgedele ja on peidus, kättesaamiseks peab soont meelitama ja tunnetama, et esimese korraga kohe pihta saada, sest muidu peidavad need end veel rohkem ära ja enam kätte ei saa. Jap, tean seda, Elinat oodates torkis üks verevõtja mu mõlemad käed mitu korda ära ning lõpuks sai kuskil käelaba peal mingi soone kätte. Noh, see selleks- õnneks viimased korrad olen esimese sutsakaga pääsenud.
Kui ma tädilt küsisin, et millal need vastused jõuavad, vastas ta, et B-vitamiiniga läheb vast kolmapäevani, aga ülejäänud peaks esmaspäeval valmis olema, et võtku ma siis arstiga ise ühendust.

Esmaspäeva hommikul helistaski mulle toosama vene onu. Ütles, et vastused käes. Luges mulle seal hunniku asju ette, mis kõik okeid ja hakkas siis küsima:
  • kas ma olen vegan või taimetoitlane?
  • kas mul on söömishäireid?
  • kas mul on olnud kõrvetisi?
  • kas mul on seedimisega probleeme?
  • kas mul on mingeid kõhuhädasid?
Vastasin kõigile ei. Siis ütles ta mulle, et minu B12 vitamiini näit on liiga madal ja meil on vaja välja selgitada, miks see nii madal on. Eriti, kuna mul puudus nö loogiline seletus, miks see madal võiks olla ning keha millegagi sellest märku ei anna.


B12-vitamiin ehk kobalamiin:
 B12 -vitamiin mõjutab meie elukvaliteeti alates imikueast kuni vanaduseni. See vitamiin aitab tagada närvide ja vererakkude tööd ning toota kõikides rakkudes geneetilist materjali DNAd.

B12-vitamiin imendub kehas kahes järgus. Esiteks eraldab maohape B12-vitamiini proteiinidest, millega see on toitudes seotud. Pärast seda ühineb B12 maos toodetava proteiiniga ning imendub organismis. Osal inimestest aga viimane mehhanism ei toimi, sest magu ei suuda toota B12- vitamiini sidumiseks vajalikke aineid ning seetõttu on toidust ja ka toidulisanditest selle vitamiini omastamine raskendatud.

Puudus nõuab ravi
Ennekõike põhjustab B12-vitamiini puudus väsimust, nõrkust, kõhu kinnisust, isu- ja kaalukaotust ning kehvveresust ehk megaloblastilist aneemiat. Võib ka esineda häireid närvide töös, näiteks jalgade ja käte tuimust ning surinat. Lisaks võib B12-vitamiini puudus avalduda tasakaaluhäirete, depressiooni, segadustunde, dementsuse ja mälu halvenemisena ning muuta valulikuks keele või kogu suu. Selle vitamiini puudus võib kahjustada närvisüsteemi ka siis, kui aneemia pole veel välja arenenud. Seetõttu tuleb B12- puudust esimesel võimalusel ravida.

Imikutel kaasnevad B12-vitamiini puudusega kasvupeetus, liikumisraskused, mahajäämus arengus ja megaloblastiline aneemia. Foolhappe kõrge tase organismis võib aidata küll parandada B12-vaeguse põhilist tundemärki megaloblastilist aneemiat, aga see ei kõrvalda selle vitamiini defitsiidi mõju närvisüsteemile.

Enamik inimesi saab igapäevase vajaliku B12-vitamiini kätte oma igapäevasest toidust. Siiski võib kuni 15%-l inimestest olla kõnealuse vitamiini vaegus – selle all võivad kannatada:
• vanemad inimesed, kelle maos pole piisavalt maohapet, et omastada B12-vitamiini toidust. Üle 50aastased peaksid lõviosa oma B12-vitamiini vajadusest saama vastava vitamiiniga rikastatud toiduainetest või seda sisaldavatest toidulisanditest;
• inimesed, kelle keha ei tooda B12-vitamiini omastamiseks vajalikku proteiini (pernitsioosne aneemia). Sellist vaegust ravitakse enamasti B12-vitamiini süstimisega;
• need, kellele on tehtud seedetraktioperatsioon (nt maovähenduslõikus) või kellel on olnud nt krooniline soolepõletik;
• mõned inimesed söövad vähe või ei söö üldse loomset toitu. B12 leidub aga loomulikul kujul vaid loomsetes toitudes.
• B12-vitamiini imendumist vähendavad lahtistite ja suukaudsete rasestumisvastaste tablettide võtmine, suitsetamine, kohvi ja alkoholi tarvitamine, mao alahappesus ning ka kaltsiumi- ja rauapuudus toidus.

Kust saame?
B12-vitamiini leidub loomulikul kujul laias valikus loomses toidus. Taimses toidus B12-vitamiini pole, v.a tööstuslikult selle vitamiiniga rikastatud toiduainetes. Organismile vajaliku koguse B12-vitamiini võib kätte saada näiteks:
• loomamaksast ja karpidest (parimad allikad),
• kalast, looma- ja linnulihast, munadest, piimast ja muudest piimatoodetest,
• ka mõningad hommikusöögihelbed on B12-vitamiiniga rikastatud. B12-vitamiini on peaaegu kõigis multivitamiinides, leidub ka toidulisandeid, mis sisaldavad ainult B12-vitamiini või B12-vitamiini koos foolhappe või muude B-grupi vitamiinidega. Vajadusel kirjutatakse B12-vitamiin välja retseptiga.


Pole teada, et B12-vitamiini ületarbimine põhjustaks mingeid tervisehäireid. Küll aga tuleb olla tähelepanelik ravimite võtmisel, kuna need võivad mõjutada B12-vitamiini taset organismis. Seega tuleks oma arstile ja apteekrile kindlasti mainida kõiki tarvitatavaid toidulisandeid ja ravimeid. 
ALLIKAS 


Ma vist istusin pool päeva lihtsalt internetis ning püüdsin leida erinevaid artikleid ja lehti B12 kohta, et kas siis tõesti kõik minu mured on tingitud selle puudusest? Leidsin ühe artikli, mis väitis, et B12 on otseselt seotud östrogeeniga ning hormooni koguse suurenemisega.  Samuti sattusin ma peale nii mõnelegi välismaisele artiklile, kus öeldi, et väidetavalt lasevad Hollywoodi staarid endale teha regulaarselt B12 vitamiinisüste, et enda figuuri hoida.

Samas väidab suur osa artikleid, et sümptomikteks on just isutus ja kaalulangus. Kuid kui olin enda vereanalüüsi tulemused kätte saanud, siis kirjutas mulle mitu tuttavat, kes väitsid, et B12 ja kaalutõus on vägagi tõenäoliselt omavahel seotud. Võta siis kinni!

On kuidas on, aga suure probleemi minu kehas saime nüüd teada. See diagnoos seletab nii mõndagi ning muudab loogiliseks selle, kuidas ma olen viimase aasta jooksul ennast tundnud, kuidas käitunud. Seletab minu stressi, minu lähedaste depressiooni hirmu, minu füüsiliste saavutuste halvenemist ja palju muud.
Eile käisin andmas oma uusi analüüse ning loodan sealt veel rohkemat teada saada. Eks siis paista, kas hakkan vitamiine sisse noppima või on asi juba seal maal, et tuleb süstideks valmis olla.

B12 tase muide, oli mul minimaalsest 35pmol/l vaid 14pmol/l, nii et päris vähe. Ferritiin aga oli minimaalsest 5ug/l kohta 3ug/l, nii et on seegi madal. Kõik teised näidud, millest mul õrna aimu ka pole mis need on, aga neid on tohutult palju, on normide piires või minimaalselt madalamad.Nüüd ma aga ei teagi, kas ma peaksin lootma, et minu kaalutõus lõppeb B12 puuduse raviga või proovima siiski kuskil teha ka hormooni testid... Aga äkki lasi arst siiski ka hormoonid ära testida? Ma olen suht möku ka ja arstiga rääkides lähen tänu tema aksendile veel eriti pabinasse ja ei tea, kas ma ta käest julgen küsida... Oeh, ometi enese tervise pärast peab julgema!
Ja kuigi ma alguses olin ikka väga vihane ja pettunud oma arstis, siis nüüd, tagantjärgi vaadates ning kuulates teiste jutte soome arstide kohta, siis peaks ma ütlema, et mul vist vedas, et sain endale mitte-soomlase, kes muudkui analüüse määrab ja püüab olukorda lahendada. Olen kuulnud, et nii mõnegi sama probleemiga naise on arst põhimõtteliselt peale kilpnäärme testi tegemist kaalu langetama saatnud koju...

Aga mu on hea meel, et midagigi juba selgus ja saan kohe päriselt oma tervisega tegelema hakata!

12 kommentaari:

Mariliis Saar ütles ...

Ootasin seda postitust ja õnneks ei pidanud pettuma. Päris palju vastuseid said. Su kaalutõus on tõesti olnud leebelt öeldes üllatav, kuna sa oled alati nii aktiivme olnud. Isegi igapäevane kommide sisse vihtumine ei tohiks nii ruttu kaalu tõsta. On tore teada, et mõistatus hakkab vaikselt lahenduseni jõudma. Elan sulle kaasa ja hoian pöidlaid.

Kati ütles ...

Me olemegi omaskeskis siin rääkinud ja naljatanud, et kõrval inumene joob iga päevaselt õlut ja sööb krõpse ning kaal kõigub 5kg kaupa. Ma aga tegin üle 10h nädalas trenni ja sõin okeilt ja kaalu muudkui tuli ja tuli. Loodan ka, et siit läheb kõik juba paika :)

Kalli-kalli :)

Liivi ütles ...

Huvitav, et Ferritiini miinimumiks 5ug/l, siin on erinevate allikate põhjal alumiseks normiks 10 või 13. Minul on see viimased kaks aastat alla 10 olnud ja normist madalamaks nimetatud. Terviseõde käis kevadel kuskil aneemiakoolitusel ja ütles, et ma ei peaks enam jahtima numbrit 10, vaid 40 ja alles siis võin rauakuuri ära lõpetada, et nii neile seal õpetati.

Loodan, et sul läheb nüüd paremaks. :)

Kati ütles ...

Ei tea. Ise teadsin ka, et peaks nagu kõrgem see miinimum olema, aga näed... vähemalt tean ma seda, et Ferritiini puudus on ka otseselt selle B12 puudumisega seotud, nii et ehk saab mõlemad lõpuks normi :)

Liivi ütles ...

Hakka või mõtlema, et äkki mul endalgi B12 puudus ... Pole ju ferritiin vaatamata rauakuuridele normi tõusnud ning HGB on ka normis ainult kuuri ajal või pärast seda. Viimased 10+ aastat ma muud ei teegi kui rauakuure. Asendusperearst lõpuks pidas seda ebanormaalseks ja saatis alustuseks gastroenteroloogi juurde, et äkki mul tsöliaakia vms, mis ei lase raual imenduda.

Olen käinud perearsti juures korduvalt kohutavat väsimust ja energiapuudust kurtma, tema on alati leidnud, et nelja lapse puhul on see normaalne. :D Nüüd uue rauakuuri ajal hakkasin end väga hästi tundma, aga see jäi rohkem kui kuu aega tagasi pooleli ja tänaseks jälle nii kehv olla, et iga kord püsti tõustes võtab silme eest mustaks. Jätkasin uue siirupiga, aga enesetunne veel paranenud ei ole. Alles nädal ka möödunud, ehk ongi veel vara.

Vaatasin just, et eelmises siirupis oli B12 ka sees ja seda 400% täiskasvanu päevasest vajadusest. Igatahes selle rauakuuri ajal tundsin end paremini kui kunagi varem, mida kõike ma teha jaksasin. :)

Igatahes kodus lasen endale ka mingi põhjalikuma analüüsi teha, ilmselt oma raha eest, sest perearst probleemi ei näe.

Kati ütles ...

SYNLABis on suht okei hinnaga, ma just eile vaatasin ;)

Anonüümne ütles ...

Rauataset siirupiga võibki tõstma jääda - siirupid sisaldava dnii vähe rauda ja on mõeldud siiski profülaktikaks. Kui hemoglobiin ja rauavarud on juba madalad, siis tuleks kasutada tugevamat rauapreparaati - nt RETAFER-i.
Kui aneemia on nii pikaajaline, siis tasuks nõu pidada hematoloogiga, kes teeb kompleksse hemogrammi ja analüüsib seda. Puhtalt hemoglobiini või ferritiini madal tase ei anna piisavalt infot.

Anonüümne ütles ...

B12 puudus on väga tavaline, vähemalt igal teisel inimesel ja selliseid sümptomeid reeglina ei põhjusta. Minul oli samuti madal ferritiin ja B12, kui need korda sain, ei muutunud midagi.Hemoglobiin on mul isegi 100lt 150ni tõusnud, erilist enesetunde vahet ma ei tunnetanud. Siiani üritan aru saada, miks mul tervis halb. Ma seega ei usu eriti, et nende kahe asja pärast selline kaalutõus. Kuidas veresuhkur oli?

Sjuteist ütles ...

Olen samuti ferritiinipuududes olnud ja B12 oli ka vähe. Enne, kui B12 info tuli, olin korduvalt rauakuure teinud, aga tase ei jäänud püsima. Läks korda, kui sain ka B12 süste (veeni, nii et ei tea, kui valusad need lihases on :) ).
Tagant järgi põhjust ei teagi.. nüüd on aastaid korras olnud. Küll aga elas siis mu maos ka Helicobacter, mis tegelikult võib seotud olla imendumisega. Mäletan, et arst oli väga üllatunud, kui vereanalüüsis tuli see Helicobacter cälja 3+, sest see olevat väga harv. Diagnoosimiseks käisin gastroskoopias muidu.

Ise oleks kindlam, kui hormoonid ka ära kontrolliks veel (kõik kõigega seotud), aga neid määrab vist pigem naistearst... Eestis. Ma ei tea, kuidas seal, et kui palju peab pöörduma naistearstile, kui palju seda tööd teeb ära perearst.

D vitamiini võtmisle oluline, et organismis oleks ka K2 piisavalt (ehk suvised rohelised asjad või võtta juurde... sest muidu võib veres näit kõrge olla, aga tegelikult ei imendu).

Kati ütles ...

Veresuhkur korras.

kristel ütles ...

Tubli, et asjaga aktiivselt tegeled ja tundub, et perearstiga on pigem vedanud. ma ise pole juba paar aastat liha söönud ja olen b12 hirmujutte saanud uksest ja aknast, kuid vähemalt said jaole enne, kui kehale ja närvisüsteemile suurem kahju tekkis!
kaalutõus on küll kummaline, aga samas - sellise ferritiini leveliga jõuda trennikoormust hoida ja üldse elada ... vajabki keskmisest rohkem energiat ehk toidust? või on veel mingi komplekssem mure kuskil peidus - ma pole arst ja ei hakka spekuleerima. ma ise tatsasin vahepeal ringi nii, et ferritiini näit oli neli, nii et ma veidi tean, mida tunned, see hägu ja pidev väsimus .. see pole kerge.

palju jõudu paranemisel ja edasirühkimisel vastuste poole!

Kati ütles ...

Aitäh :)